Jest środek nocy, budzisz się, dookoła Ciebie cisza i spokój lecz ty nie możesz ponownie zasnąć. W twojej głowie prawdziwa burza myśli. Pełna analiza tego co było, czy można było to zrobić inaczej, analiza tego co przed tobą. Tak mało czasu, a tak wiele jeszcze do zrobienia. Znasz to?

Stres pojawia się w życiu każdego z nas, jednak staje się on na tyle częsty, że nie potrafimy go kontrolować, a i zdarza się, że jest on normalnym elementem dnia codziennego. Najpopularniejszymi przyczynami stresu są pieniądze, praca, kwestie ekonomiczne, odpowiedzialność oraz zdrowie. Większość czynników związana jest z czasami w których żyjemy. Różne kredyty, niepewność jutra powoduje, że nasz organizm przestaje zachowywać się normalnie i wprowadza reakcje obronne takie jak kłopoty żołądkowe, przyśpieszone bicie serca, opisana wcześniej bezsenność, pogorszenie pamięci, brak apetytu, rozdrażnienie, ospałość, lęki.

Brzmi to wszystko bardzo nieciekawie, a jeszcze bardziej się takie stanie gdy wymienione objawy przeistoczą są w poważne choroby. Czy zdajesz sobie sprawę, że przez stres osłabia się twój układ odpornościowy? Jest to spowodowane zmniejszeniem się ilości białych ciał we krwi przez co spada zdolność organizmu do wytwarzania przeciwciał.

 

Według ankiety przeprowadzonej przez Michała Pasterskiego wynika, że stresujemy się więcej niż raz dziennie! Najczęściej stres odczuwany jest w ciągu dnia w trakcie pracy. Co ciekawe większość z nas nie pamięta od kiedy odczuwa stres. Staramy się znaleźć mechanizmy obronne przed stresem dlatego by wyładować swoje emocje często znajdujemy sobie dodatkowe zajęcia pozwalające nam się zrelaksować (np. książka) lub wyładować emocje (sport).

 

Niestety prawda jest taka, że nie potrafimy się relaksować. Zdaniem lekarzy samodzielnie stosując odpowiednie techniki relaksacyjne jesteśmy w stanie zredukować stres o 60%! Uspokojenie umysłu, rozluźnienie mięśni, uregulowanie oddechu to można osiągnąć stosując ćwiczenia regularnie.

Porad jak radzić sobie ze stresem jest wiele jednak nie zawsze potrafimy je wykorzystywać w praktyce. Jednym z takich sposobów są głębokie wdechy i wydechy. Niektórzy zarzucą, że ta metoda w ogóle nie przynosi rezultatów. Żeby była efektywna trzeba wiedzieć jak pracować by efekty były widoczne, jeden głęboki wdech może okazać się stanowczo za mało.

 

Technika 4:7:8 jest bardzo prosta w wykonaniu i znana ze swojego relaksującego działania rekomendowana, przez Karinę Wiencelewską trenerkę, psychologa i psychoterapeutkę.

1. Koniuszkiem języka dotknij podniebienia tuż za przednimi zębami.

2. Zrób głośny wydech ustami, w taki sposób, by powietrze opływało język dotykający podniebienia. Możesz nieco ściągnąć usta.

3. Zamknij usta i spokojnie wdychaj powietrze przez nos. Jednocześnie w myślach licz do 4.

4. Zatrzymaj powietrze w płucach. Kontynuuj liczenie, aż dojdziesz do 7.

5. Na osiem ponownie zrób całkowity wydech ustami.

6. To był jeden oddech. Teraz znowu wciągnij powietrze nosem i powtarzaj cykl, aż dojdziesz do czterech oddechów.

 

Innym sposobem na zdrowszy sen jest po powrocie z pracy, po kolacji, po kąpieli, ale przed snem wziąć kartkę i długopis, a następnie spisać na niej wszystko, wszystko co do siebie mówisz dialogiem wewnętrznym. Podczas tego ćwiczenia nie staraj się kategoryzować myśli lecz wypisywać w takiej kolejności jakiej nasuwa Ci Twój mózg. Twoim zadaniem jest przelanie wszystkiego na papier. Gdy skończysz odłóż kartkę. Kiedy do niej wrócisz po godzinie zauważysz jaki chaos znajduje się w Twojej głowie. Spisanie myśli na kartę powoduje, że oczyszczasz swój umysł z negatywnych emocji, a tym samym swoje ciało.

 

Odpowiednia relaksacja pomaga w ograniczaniu stresu. Jednak aby osiągnąć zadowalający stan wymagane są ćwiczenia. Ponadto bardzo istotnym elementem jest dobranie odpowiedniej techniki dla siebie. Nie istnieje jeden uniwersalny sposób dla wszystkich. W tym artykule zostały przedstawione dwie techniki, które warto wypróbować. Należy znaleźć najskuteczniejszy sposób dla siebie, własnego zdrowia, a nawet interesów w firmie.

Jeśli chcesz być na bieżąco, zostaw swój adres e-mail

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz